
Vi fik tildelt vores små bitte værelser, som desværre for nogle havde problemer med vandhanerne, så enkelte måtte skifte rum. Så var der frit slag for en lille lur eller en tur rundt i byen, som vi jo var midt i.
Senere mødtes vi og fulgtes til ”Restaurant Olive”, hvor vi nød en dejlig smukt udseende og velsmagende 3 retters menu. Vi kunne selv medbringe vin, og det havde Henning sørget for. Arne fortalte, at han i denne gade Mejlgade havde lavet billeder af de gamle forretninger og fundet gamle billeder frem og suppleret dem med en lille tekst, og de var hængt op i forretninger i hele gaden. Vi spadserede til hotellet i løftet stemning og godt humør og enkelte fik et kig ind i Cafe Hack og en drink ved kanalen, hvor der var en dejlig stemning i det skønne lune aftenvejr.
Efter indtagelse af morgenmaden med udsigt over byen kørte vi igen af smalle ensrettede gader til Aros, hvor vi bl.a. kunne se ”A new Dynasti – Created i China”, hvor et tæppe som forestillede et tigerskind viste sig at være lavet af cigaretter og en skøn udseende krystallampe var behængt med plastikdunke alt sammen symbol på Kinas udvikling – set i lyset af, hvordan det havde været. Figuren af den siddende dreng var så utrolig fin, flot og detaljeret at man kunne granske den i lang tid. Regnbuen var så utrolig flot og gav sug i maven, når man spadserede rundt og igen fik et helt fantastisk vue over byen. Vi fik et tiltrængt hvil i den lille krydderurtehave, hvor vi fik en snak med én af kokkene som var ved at samle ind til frokosten. Det var et ganske flot og oplevelsesrigt besøg, Aros er bestemt værd at gense.
Vores frokost blev indtaget ved Henning’s bus i strålende sol og varme, og som vanligt suppleret med diverse øl, vin og snaps. Derefter gik turen mod KBH med indtagelse af kaffe, kolde drikke og Irish Coffe, så vi var godt trætte og mætte, da vi nåede vores destinationer.
Else Søgaard.
Se Marianne Frederiksens og Gert Georgs billeder her