Newyear2013Alt var på plads. 110 personer ved langbordene var bænket til et udsolgt hus med enkelte influenzaramte pladser. Det var lagt op til fest med tre bankoplader for en tier og klubbens kasserer Hanne og sekretær Grethe sad på pengekassen, som hurtigt blev fyldt. Benny ved fadølsanlægget samt rødvinsflaskerne og udskænkning med sædvanlig snilde, mens andre bestyrelsesmedlemmer havde gang i køkkenregionen. Fru Hansen havde hjemmeproduceret et overdådigt kagebord, hvor de hjemmebagte Sarah Bernhardt-kager, lagkager, småkager og guf hurtigt forsvandt ud på bordene og ned i medlemmernes ganer. Numrene til Bankopladerne blev trukket og oplæst af selveste nordjyden Frode med klar og tydeligt røst, mens Jørgen passede udtrækningstallene med udpræget nidkærhed. Bent Erik havde givet sig selv rollen som præmieuddeler.
Se Per Tidgens billeder her


DVD’er, grappaflasker, chokolade og sågar vodka blev vundet af glade deltagere, og vi nærmede os en lille pause med et glas champagne for at tage det værste bankostøv. Nytåret blev rigtig fejret og middagsbuffeten var ved at være klar med flødekartofler og veltilberedt helstegt vildsvin og frugtsalat. Der blev guffet og selvom det syntes umuligt, så var der alligevel plads til det efterfølgende ostebord med mange importerede lækkerier. Vi kom igennem det overdådige måltid med undren over så megen god mad kunne forsvinde så hurtigt. Nytårsforsættet med at tabe et par kilo blev for nogle timer glemt – og i stedet kom badevægten igen på overarbejde dagen derpå og de følgende dage. Bestyrelsen med ægteparret Hansen i spidsen blev behørigt takket af tidligere DR-kassemester Frede. Og dansen gik – øvelserne fra frøken Violets danseskole blev afprøvet af et feststemt publikum til tonerne af et rigtigt levende orkester som forstod sig på musik fra før DR og verden gik helt af lave. Det blev sent – en god aften blev til god nat.
Ørs-